تبلیغات
قصه گویی شاهنامه فردوسی (دستان118) - جای خالی خانه نقالی و شاهنامه خوانی در خوزستان
پنجشنبه 5 اسفند 1395

جای خالی خانه نقالی و شاهنامه خوانی در خوزستان

   نوشته شده توسط: گروه فرهنگی دستان 118    نوع مطلب :مقالات ،


مجتبی گهستونی: خوزستان نقالان و شاهنامه خوانان بی شماری دارد که برخی آوازه ملی دارند درعین حال مردمان خوزستان تاثیرپذیری زیادی از شاهنامه دارند. در این میان شاهنامه خوانان خوزستانی بر لزوم راه اندازی خانه نقالی در این استان تاکید دارند.

 "نقالی" یکی از جلوه‌های مهم و اصیل در نمایش‌های سنتی ایران است، که بر پایه سنت قصه خوانی و روایتگری استوار است. نقالی از دیدگاه متخصصان تاریخ نمایش جهان، یکی از سه عامل عمده پیدایش تئاتر یعنی آیین، تقلید و نقل است.

نقالی در میان هنرهای نمایشی ایران بر پایه درون مایه و شکل اجرا به سه گونه نقل داستان‌های شاهنامه، نقل قصه‌ها و افسانه‌های تاریخی و نقل وقایع دینی تقسیم می‌شود. خوزستان نقالان و شاهنامه خوانان بی شماری دارد که برخی آوازه ملی دارند که از آن جمله می توان به فاطمه حبیبی زاد معروف به گرد آفرید، خانواده نوربخش احمدزاده طماسبی اشاره کرد. همچنین می توان از اردوان ظاهری بیرگانی و مهرانگیز قلاوند به عنوان زوج نقال شاهنامه خوان ایران نام برد.

برگزاری همایش‌های متعدد با محوریت نکوداشت فردوسی، برگزاری نقالی در نوروز و ماه رمضان و میزبانی سیزده ساله شوشتر از همایش استانی و ملی شاهنامه خوانی از جمله فعالیت‌های نقالان در استان خوزستان است که در شهرهای مختلف استان از جمله اهواز، اندیمشک، ایذه، اندیکا، دزفول، شوشتر، بهبهان، مسجدسلیمان، هفتکل، لالی و باغملک اجرا می‌شود.

حال، هنرمندان نقال و شاهنامه خوان، راه اندازی خانه نقالی و شاهنامه خوانی در خوزستان که سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی به دنبال راه اندازی آن در پنج استان کشور است را خواستار هستند. اردوان ظاهری بیرگانی و مهرانگیز قلاوند به عنوان اولین زوج نقال و شاهنامه‌خوان ایران انتخاب شده‌اند چنانچه با اجرای نمایش‌های "رزم گرد‌آفرید"، "عروسی رستم" و " منم آرش" حضور موفقی در همایش‌ها و جشنواره‌های متعدد داشتند.

روش نقالی این زوج نقال و شاهنامه خوان به صورت گروهی و دارای میزانسن، تم و ضرباهنگ بهتر و بیشتر و شامل حرف‌های دو نقال با یکدیگر است. عده ای از کارشناسان امر از شیوه نقالی و شاهنامه‌خوانی جدید و نوی آنها، به عنوان تحولی در نقالی و شاهنامه‌خوانی یاد می ‌کنند. آنها معتقد هستند: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری با هدف انسجام قومی و طایفه‌ای برگزار می‌شود. تمام شاهنامه خوانانی که در خوزستان به سبک و سیاق خود می خوانند نیز گرد هم می‌آیند. در این میان می‌توان پیشنهاد داد برای انسجام هرچه بیشتر این رویدادها و همچنین جلب گردشگران بیشتر، دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها و همایش‌های شاهنامه خوانی شکل گیرد. 

این زوج نقال بر ضرورت راه اندازی خانه نقالی و شاهنامه خوانی در خوزستان تاکید دارند و بیرگانی در این باره می‌گوید: آنچه که باعث می شود ضرورت راه اندازی خانه نقالی و شاهنامه خوانی در خوزستان پیگیری شود تاثیرپذیری بخش عمده مردمان خوزستان از شاهنامه است. اقبال و توجه به فردوسی و شاهنامه مربوط به سالیان اخیر نبوده و تقریباً در تمامی سالها و قرون پس از سرایش شاهنامه و البته با فراز و فرودی ناشی از شرایط جامعه وجود داشته است. روح حماسی موجود در شاهنامه به فراخور شرایط و زمانه در ایرانیان و پارسی زبانان ایجاد انگیزه و روحیه مثبت می نماید و به همین دلیل است که هرگاه ایرانیان بیشتر خود را در معرض تهدید یا تهاجم می بینند؛ بیشتر به حماسه سرایی های شاهنامه روی می آورند. امروز شاید بیش از هر زمان دیگری ما نیاز به بازگشت به خویشتن خویش داریم و تاکید بر هویت تاریخی مان داریم و شاید اقبالی که به تعبیر شما به فردوسی ایجاد شده به همین دلیل باشد .

او ادامه می‌دهد: شاهنامه؛ در حقیقت میوه زرین فرهنگ ایران و فرزند دوران آفرینش تاریخ کشور ما یعنی سده های سوم تا پنجم هجری است. زمانی که ایرانیان در تمام رشته های علمی و هنری، بزرگترین پزشکان و شیمی دانان، بزرگترین ریاضی دانان و اختر شناسان، بزرگترین تاریخ نویسان و جغرافی دانان و بزرگترین مفسران قرآن است. افتخار ما به شاهنامه؛ در حقیقت افتخار به این پیشینه ارزشمند فرهنگی نیز هست.

در همین خصوص قلاوند یادآور می‌شود: راه اندازی خانه نقالی و شاهنامه خوانی در خوزستان از آن جهت اهمیت دارد که باعث انسجام بخشیدن به فعالیت‌های مشابه و شناسایی نقالان و شاهنامه خوانان می‌شود. او با اشاره به آنکه فردوسی و شاهنامه فراتر از ایران است و به نوعی میراث جهانی به شمار می آید می گوید: شاهنامه؛ بزرگ ترین اثر حماسی ایران است. با فردوسی کوشش نسل‌های پیاپی ایرانی برای شناختن و زنده کردن فرهنگ و ادبیات و فلسفه ایران باستان به انجام می رسد. این کوشش برای آن است تا از فراموش شدن گنجینه ای شگرف جلوگیری شود و رنگ های اندیشه و هنر پیشین که در تاریکی از نظرها دور شده، روشن گردد. فردوسی؛ چکیده گرانبهاترین اندیشه ایران باستان را برای ایرانیان نگاه می دارد و آن را از نابودی نجات می دهد و دلیل توجه و گرایش نسل ها به فردوسی و شاهنامه هم ریشه در چنین اهمیتی دارد.

اما آنچه در شاهنامه خوانی بیش از سایر بخش‌ها به چشم می‌آید با غم و اندوه خواندن آن است. این زوج درباره شکل صحیح شاهنامه خوانی می گویند: بسیاری از شاهنامه خوانان در دستگاه ماهور شاهنامه اجرا می کنند. اگرچه در بخشی از داستان های شاهنامه همچون رستم و اسفندیار غم وجود دارد. در کار ما نمایش ملموس است. ما از کلام در کارهایمان فاصله می گیریم. ما داستان شاهنامه را به شکل تئاتر و حرکت ارایه می دهیم. ما سعی می کنیم شاهنامه خوانی را به صورت خسروانی ارایه عرضه کنیم. قلاوند ادامه می‌دهد: ما به دنبال لایه‌ها و مفاهیم دیگر شاهنامه هم هستیم. در کارمان حماسه فردوسی را تجزیه و تحلیل می کنیم. ما سعی کرده ایم از کلیشه فاصله بگیریم.

آنچه در اجرای این زوج به چشم می‌خورد استفاده از لباس قوم بختیاری است. قلاوند در این باره می‌گوید: بنا به بررسی‌های تاریخی مستند و شواهد موجود تا روزگار کنونی، لباس زنان بختیاری شبیه ترین و نزدیک ترین لباس و پوشش به لباس کهن ترین اقوام ایرانی است. داستانهای حماسی شاهنامه نیز از کهن ترین متون ریشه دارند و از این جهت مناسب ترین پوششی است که می توان با آن روایت بهتری از پرده های مختلف شاهنامه ارائه داد. وی در ادامه یادآور شد: رنگ بندی زاینده و زندگی بخش لباس زنان بختیاری است که همچون لباس دیگر اقوام دیرپای ایرانی از نظر زیبایی شناختی نیز جایگاه ویژه ای دارند و قابل توجه می باشند.
همچنین بیرگانی تاکید می‌کند: شاید چنین بنظر برسد که انتخاب لباس اصیل بختیاری؛ چوقا، شلواردبیت و گیوه ملکی بدلیل افتخار ما به بختیاری بودنمان است. اما انتخاب این لباس علاوه بر این تعلق خاطر فرهنگی، با رویکردی تحقیقی و ناشی از یک بررسی فرهنگی هنری نیز بوده است. شاکله اصلی روایت های شاهنامنه و اساس حماسه و تاریخ کهن پارسی بر پایه نبرد دایمی نور و تاریکی، خیر و شر و اهورا و اهریمن است و چنانچه به طرح لباس بختیاری، چوقا توجه نمایید هیچ لباس و پوششی را نمی توانید بیابید که به زیبایی چوقا، این نبرد دایمی خیر و شر را به تصویر بکشد.


pharmacy without dr prescriptions
شنبه 19 مرداد 1398 06:06 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">online drugstore</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>canadian pharcharmy online</a>
online pharmacy
جمعه 18 مرداد 1398 08:07 ق.ظ
<a href="http://canadiantrustmedpharmacy.com/">rx online no prior prescription</a>
http://canadiantrustmedpharmacy.com/
<a href=http://canadiantrustmedpharmacy.com/>prescription meds without the prescription</a>
best mail order pharmacies
پنجشنبه 17 مرداد 1398 07:36 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyph.com/">pharmacy without dr prescriptions</a>
http://canadianonlinepharmacyph.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyph.com/>best online international pharmacies</a>
best mail order pharmacies
چهارشنبه 16 مرداد 1398 11:23 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacymrx.com/">pharcharmy online no precipitation</a>
http://canadianonlinepharmacymrx.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacymrx.com/>canadian pharmary without prescription</a>
canadian pharmacies online
سه شنبه 15 مرداد 1398 03:41 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesrxbest.com/">rx online no prior prescription</a>
http://canadianpharmaciesrxbest.com/
<a href=http://canadianpharmaciesrxbest.com/>online pharmacy</a>
canadian pharmacies
دوشنبه 14 مرداد 1398 06:39 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">canadian mail order pharmacies to usa</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>online pharmacy</a>
mexican pharmacies shipping to usa
شنبه 12 مرداد 1398 09:17 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyneo.com/">top 10 mail order pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyneo.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyneo.com/>no prescription pharmacy canada</a>
no 1 canadian pharcharmy online
شنبه 12 مرداد 1398 05:43 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacycl.com/">online drugstore</a>
http://canadianonlinepharmacycl.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacycl.com/>canadian pharmacies online</a>
maglia Monaco bambini
جمعه 11 مرداد 1398 12:53 ق.ظ
Useful info. Fortunate me I discovered your website by chance,
and I am stunned why this twist of fate didn't happened earlier!
I bookmarked it. maglia Monaco bambini MaryjondA Liverpool trøje LucretiaB
Billiga Barcelona Matchtröjor
چهارشنبه 9 مرداد 1398 06:54 ب.ظ
Helpful information. Fortunate me I discovered your site accidentally, and I am stunned why this accident didn't came about earlier!
I bookmarked it. Billiga Barcelona Matchtröjor KishaXzo
maglie calcio LeonardNe
canadian pharmacies
چهارشنبه 9 مرداد 1398 05:34 ب.ظ
<a href="http://canadiantrustmedpharmacy.com/">canadian pharmacies online</a>
http://canadiantrustmedpharmacy.com/
<a href=http://canadiantrustmedpharmacy.com/>legitimate canadian mail order pharmacies</a>
pharcharmy online no precipitation
چهارشنبه 9 مرداد 1398 05:24 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmacybestmeds.com/">no 1 canadian pharcharmy online</a>
http://canadianpharmacybestmeds.com/
<a href=http://canadianpharmacybestmeds.com/>canadian pharmary without prescription</a>
online drugstore
سه شنبه 8 مرداد 1398 11:18 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyph.com/">canadian pharmacy online</a>
http://canadianonlinepharmacyph.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyph.com/>online pharmacy</a>
canadian pharmary without prescription
سه شنبه 8 مرداد 1398 04:11 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacymrx.com/">online pharmacy no prescription</a>
http://canadianonlinepharmacymrx.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacymrx.com/>canadian online pharmacies</a>
england fotballdrakt borte
سه شنبه 8 مرداد 1398 03:15 ب.ظ
Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
blog! england fotballdrakt borte EthanMaum fußballtrikots kaufen CarinaKvo
mexican pharmacies shipping to usa
سه شنبه 8 مرداد 1398 09:57 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyelite.com/">approved canadian pharmacies online</a>
http://canadianonlinepharmacyelite.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyelite.com/>prescription drugs online without</a>
best canadian mail order pharmacies
دوشنبه 7 مرداد 1398 08:38 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/">overseas pharmacies that deliver to usa</a>
http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/
<a href=http://canadianpharmaciesshippingbsl.com/>pharcharmy online no precipitation</a>
highest rated canadian pharmacies
دوشنبه 7 مرداد 1398 07:52 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canadian online pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>online pharmacy with no prescription</a>
safe canadian online pharmacies
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:48 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
<a href=http://canadianpharmaciesoffer.com/>most reliable canadian pharmacies</a>
pharcharmy online no precipitation
یکشنبه 6 مرداد 1398 07:24 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">legitimate canadian mail order pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>safe online pharmacies in canada</a>
canada drugs no prescription needed
یکشنبه 6 مرداد 1398 12:56 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmacieslink.com/">online pharmacy canada</a>
http://canadianpharmacieslink.com/
<a href=http://canadianpharmacieslink.com/>reputable mexican pharmacies online</a>
canadian pharmacy online
شنبه 5 مرداد 1398 11:56 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacywest.com/">canada drugs no prescription needed</a>
http://canadianonlinepharmacywest.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacywest.com/>canadian mail order pharmacies to usa</a>
canadian pharmacies shipping to usa
شنبه 5 مرداد 1398 04:46 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacysl.com/">canadian online pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacysl.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacysl.com/>online pharmacy no prescription</a>
http //www.reliablemedpharmacy.com/
جمعه 4 مرداد 1398 10:21 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">online drugstore</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>canadian pharmacies shipping to usa</a>
canadian pharmacies online
جمعه 4 مرداد 1398 05:42 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyneo.com/">approved canadian online pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyneo.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyneo.com/>prescription without a doctor's prescription</a>
no 1 canadian pharcharmy online
جمعه 4 مرداد 1398 11:12 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyhd.com/">online pharmacy no prescription</a>
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyhd.com/>online pharmacy canada</a>
prescription drugs online without
پنجشنبه 3 مرداد 1398 05:50 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">online pharmacies canada</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>best 10 online pharmacies</a>
nxaniellomzsj
چهارشنبه 2 مرداد 1398 11:33 ب.ظ
madpjkjjqflo women viagra http://bookmarkbird.xyz/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - canadian drugs phiser viagra cialis at canadian pharmacies <a href="https://bookmarking.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">do you need a prescription in canada for cialis</a>
liverpool drakter
جمعه 7 تیر 1398 09:35 ق.ظ
Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
or if you have to manually code with HTML. I'm starting
a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.

Any help would be enormously appreciated! liverpool drakter
ymanielfkdhap
سه شنبه 4 تیر 1398 09:44 ق.ظ
miaqicajroxa natural alternatives to viagra <a href=http://northwestpharmacyph.com/>find the cheapest price for cialis</a> cost of viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canada prescriptions cialis</a>
does generic viagra work
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30